VIDEO SONDAZH | Pse zgjodhët arsimin profesional në vend të gjimnazit?

Foto: Prinscreen

Viti shkollor për shkollat ​​e mesme përfundon për rreth njëzet ditë. Shtypi i Lirë pyeti gjimnazistët e shkollave të mesme profesionale pse zgjodhën të specializoheshin në shkollë të mesme në vend që të regjistroheshin në arsimin e mesëm. Shumica e gjimnazistëve e dinin qysh herët se çfarë profesioni dëshironin dhe për këtë arsye u regjistruan në arsimin profesional.

- Jam i interesuar për inxhinierinë mekanike ose disa aspekte të tilla. Në gjimnazin “Vlado Tasevski” kam parë se ka profesion mekanik – thotë një nxënës në këtë shkollë.

Një vajzë shpjegon se ajo ishte e interesuar për transportin dhe spedicionin dhe është shumë më e lehtë të gjesh një punë diku dhe nuk ka pse të shkojë në universitet.

- Në këtë shkollë ka një departament elektronik dhe kam në plan të vazhdoj me të në të ardhmen - thotë një djalë nga shkolla.

Një studente thotë se unë dua të punoj me gjithçka që lidhet me transportin dhe spedicionin dhe ajo nuk donte shkollën e mesme.

- Dua të bëj zanat, nuk më ka ardhur në gjimnaz se dua profesion, më pëlqen energjia mekanike dhe tekniku - thotë studentja.

Pyetëm edhe profesorët se cili është avantazhi i arsimit të mesëm profesional.

- Fëmijët mund të fillojnë menjëherë procesin e prodhimit, thotë një nga profesorët.

Një profesor nga e njëjta shkollë thotë se fëmijët kanë një avantazh mjaft të madh ndaj atyre nxënësve që mbarojnë shkollën e mesme.

– Ata mund të përfshihen në procesin e punës, pra në tregun e punës, për të gjetur një vend pune, sepse ka kërkesë për të tre profilet që shkollohen në shkollën tonë – thotë një profesor në shkollë.

Shikoni të gjithë sondazhin e koleges Agnesa Chavoli më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës