VIDEO SONDAZH: Me rritjen e çmimit të specave, nuk mund të bëni dyqan dimëror!

Foto: Video sondazh/ Prince Screen

Sezoni i të bërit një pallto dimërore është në ecje të plotë. Duke marrë parasysh rritjen e çmimeve të specave dhe domateve në vend, ekipi i Shtypi i Lirë u drejtuan në tregjet lokale duke pyetur nëse mund të përballonin të bënin një pallto dimërore këtë vit? A do të thotë kjo fundi i traditës së bërjes së ajvarit dhe lutenicës?

Qytetarët kanë mendim të ndarë, për disa është shumë e shtrenjtë dhe nuk do të bëjnë shtëpi dimërore, për një pjesë tjetër duhet të hahet pa marrë parasysh çmimin.

- Sigurisht që do të bëj një pallto dimërore. Nuk pres ndonjë krizë, jam mjaft e kënaqur - thotë një grua nga Shkupi.

Për një tjetër, gjithçka është shumë e shtrenjtë.

- Këtë vit nuk do të bëj një pallto dimërore sepse është shumë e shtrenjtë. Jo, tregu nuk na shkon. Do të blej një produkt të gatshëm nga një dyqan - thotë një kalimtar i rastësishëm që takuam.

Një tjetër thotë se nuk e bën këtë për arsye praktike. Familja e saj nuk ha zarzavate.

- E para, nuk më hanë, së dyti, është shumë e shtrenjtë. Çfarë duhet të bëj me pensionin tim – thotë një pensionist.

Një zonjë e moshuar ankohet se po i bëjmë një pyetje të vështirë.

- Ndoshta, do të bëj një pallto dimërore, por minimalisht. Gjithçka është shumë e shtrenjtë 100 denarë, specat, domatet 100 denarë.

Çmimet janë relativisht të larta dhe është shumë e vështirë për t'u bërë - thotë zonja. Ajo shpjegon se standardi në Maqedoni është shumë i ulët, sidomos për pensionistët, pensionet janë të vogla, mezi ia dalin mbanë.

Një banor i Shkupit thotë se duhet të hahet. Ai do të blejë 100 kilogramë speca për 40 kavanoza.

Shikoni të gjithë sondazhin këtu:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës