VIDEO SONDAZH | Sa i sigurt ndiheni pranë qenve të rrugës?

Sondazhi i qenve të rrugës/Foto: Free Press

Shkupi, lagjet e Shkupit dhe qentë e rrugës. Paketa të tëra ose vetëm bredhin rrugëve dhe luftojnë për mbijetesë. Por sa të sigurt ndihen qytetarët pranë tyre? Shtypi i Lirë pyeti qytetarët se si është të jesh pranë qenve endacakë dhe sa të sigurt ndihen ata kur ecin nëpër parqe? Përgjigjet janë unanime, ata nuk ndihen të sigurt nëse ka grupe më të mëdha qensh.

- Nuk ndihem e sigurt në disa situata, kur ka tufa të mëdha - thotë një nënë me një fëmijë të vogël.

Një i ri nga Shkupi thotë se nëntëdhjetë për qind të rasteve ndeshet me qen shumë të frikshëm vetëm në Aeroport. Një burrë i moshuar shpjegon se ka shumë. Ai pa qen të rinj para T.C. "Kapitol".

- Në kryqëzim këtu ka nganjëherë katër, pesë, gjashtë - thotë zotëria.

Një zonjë e moshuar thotë se aty ku jeton ka grupe të mëdha qensh endacakë. Qytetarët me propozime për sterilizimin e qenve, kapjen dhe grumbullimin e tyre nga rruga.

Të pyetur nëse janë sulmuar ndonjëherë nga qentë e rrugës, shumica prej tyre thonë se kanë pasur përvojë personale.

– Më sulmuan një herë. Kanë kaluar dy vjet me siguri, ishte errësirë, vonë - thotë një i ri nga Shkupi.

Një vajzë e re shpjegon se njeh disa persona që janë sulmuar nga qentë e rrugës.

Shikoni të gjithë sondazhin e koleges Agnesa Chavoli më poshtë: 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës