VIDEO SONDAZH | A ka Shkupi jetë nate?

Anketa e jetës së natës në Shkup/Foto: Sloboden pechat

A ka Shkupi jetë nate dhe si është në krahasim me vitet e kaluara? Ku dilni, cilat janë vendet e kultit, çfarë ofrohet për të rinjtë dhe ku dalin të moshuarit? Shtypi i Lirë Shkupianët u pyetën se si është jeta e natës në kryeqytet. Përgjigjet përgjithësisht të ngjashme, ishte shumë më mirë më parë se tani. Të rinjtë thonë se janë lënë në dorë të organizohen dhe socializohen, të moshuarit flasin me nostalgji për të shkuarën.

- Jeta e natës në Shkup aktualisht është në një proces zhvillimi. Jemi në rrugë të mirë për të zhvilluar një jetë të mirë të natës si për të rinjtë ashtu edhe për të rriturit - thotë një banor i ri i Shkupit.

Një tjetër shpjegon se nuk është aspak i kënaqur. Ai thotë se ne kemi shumë pak diskoteka dhe ato që ekzistojnë janë të mbushura me njerëz dhe të ngopura dhe nuk ka zgjidhje më të madhe.
Për një shkupjane jeta e natës ka kohë që ka humbur.

- Nuk mendoj asgjë, ka kohë që ikën - thotë ajo.

Në Shkup nuk ka më vende kulturore për studentët.

– Nëntëdhjetë për qind të rasteve janë të hapura vetëm kazinotë. Vendet duhet të zgjerohen pak, për të ngritur cilësinë e hekurave. Nuk ka vende që i përshtaten stilit tim dhe shijes sime për të dalë – thotë ai.

Një grua e moshuar nga Shkupi shpjegon se nuk del si dikur.

- Ajo që shoh është shumë larg nga ajo që ishte më parë. Ne të moshuarit mblidhemi më shpesh në një atmosferë shtëpiake - thotë ajo.

Shikoni të gjithë sondazhin e koleges Agnesa Chavoli më poshtë:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës