VIDEO SONDAZH | Ne i pyetëm mikpritësit nëse ka ndonjë sfidë në podcast?

Foto Kolazh në Kupën e Botës

Podcast-i si medium kohët e fundit është bërë mënyra më e popullarizuar e të shprehurit në mesin e prezantuesve. Në të njëjtën kohë, numri i audiencave të podkasteve po rritet, njerëzit janë mësuar dhe duan të informohen përmes këtij formati, duan të dëgjojnë dhe shikojnë podkaste, thonë drejtuesit e podkasteve.

Shtypi i Lirë pyeti drejtuesit maqedonas të podkastit se nga erdhi dëshira për t'u marrë me këtë medium.

- Nuk ishte fare ideja ime të isha pjesë e një podcast, por meqenëse radio mediumi ku punoj kaloi në rrjetet sociale dhe mori atë formë, dhe duke qenë se jam pjesë e atij ekipi, më ftuan të bëhem një nga prezantuesit - thotë Marco Mark, drejtues i podcast-it Urban FM.

- Menduam se mungonte përmbajtje edukative në transmetim, dhe tani ka më shumë e më të mira, dhe kjo më gëzon - tha Jovana Avramovska, drejtuese e podcast-it "Çfarë e bën botën të kthehet".

– Kam vite që konsumoj podkaste. Në të njëjtën kohë jam shumë kurioz për temën e zhvillimit psikofizik, dua të flas dhe kështu e kam nisur. Më pas, si i dërguar nga Zoti, u shfaq Zhare dhe gjërat klikuan - thotë Tome Popchevaliyev, drejtues i podcast-it "The Biker and the Crossfiter".

VIDEO INTERVISTË | Cvetkovska: Më shqetësonte që temat që i trajtoja në lajme ishin në margjina, prandaj krijova një podcast

 

Maqedonia së fundi ka marrë grumbulluesin për podkaste, qëllimi i të cilit është që të gjitha podkastet të vendosen në një vend dhe që shikuesit të arrijnë përmbajtjen e dëshiruar në mënyrë më të thjeshtë. Sipas Sasho Oradanovskit, drejtues i podcast-it "Politikanët", grumbulluesi duhet të bëhet një grumbullues i vërtetë.

- Tani për tani, ky grumbullues është shumë rudimentar, për të kontribuar vërtet në zhvillimin e podkasteve, duhet të bëhet një grumbullues i vërtetë. Kjo do të thotë të bësh buletine të përditshëm me raporte ditore, por kjo kërkon makineri të posaçme që supozoj se nuk është e disponueshme pas këtij grumbulluesi. Fatkeqësisht, ata e përdorin punën tonë për një lloj fitimi - thotë Ordanovski.

- Grumbulluesi i podkasteve është një mjet i shkëlqyeshëm për këdo që dëshiron të shikojë një podcast në gjuhën maqedonase, por nuk e di se cilin të zgjedhë. Aty janë të gjitha të renditura sipas alfabetit dhe me një klikim ju çon në YouTube në podcast-in tuaj të ri të preferuar - thotë Zarko Batic, drejtues i podcast-it "The Biker and the Crossfiter".

Bashkëbiseduesit tanë janë optimistë se podkasti maqedonas po shkon në drejtimin e duhur.

Shikoni të plotë videon më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës