VIDEO SONDAZH | Jeni pro kirurgjisë estetike dhe a do të bënit diçka për zbukurim?

Anketa e kirurgjisë estetike/Foto: Free Press

Zmadhimi i buzëve dhe gjoksit, korrigjimi i qepallave, lindja e fytyrës. A është bërë gjithçka për përtëritje? Sa njerëz nga Shkupi janë pro apo kundër operacioneve plastike dhe kur e arsyetojnë dhe kur e kritikojnë? Shtypi i Lirë pyeti qytetarët nëse ishin pro kirurgjisë estetike dhe a do të bënin diçka për zbukurim? Shumica e të anketuarve preferojnë bukurinë natyrale dhe nuk do të shkonin te kirurgu plastik, por ka edhe nga ata që tashmë i janë nënshtruar zbukurimit. Disa prej tyre miratojnë kirurgjinë estetike vetëm nëse ka nevojë të korrigjohet një defekt fizik.

– Kirurgjia estetike është një pjesë shumë humane e mjekësisë, por është kthyer në turbo-folk. Gjoksi i madh i rrumbullakët nuk është kirurgji estetike, thotë një zotëri. Një grua nga Shkupi e cila tashmë ka vizituar një kirurg estetik thotë se është pro operacionit estetik dhe se e mbështet atë.

Skopjaneci shpjegon se nëse dikush dëshiron të ndryshojë diçka objektive te vetja, është mirë, por nëse shkon në operacion vetëm për të rritur diçka, mendon se nuk ka nevojë. Një vajzë e re thotë se është shumë kundër operacionit estetik.

Skopyanka thotë se bukuria natyrale është gjëja më e mirë dhe se ajo kurrë nuk do të ndryshonte asgjë tek vetja.
Një i ri nga Shkupi shpjegon se njerëzit duhet të investojnë paratë e tyre në një dietë të shëndetshme ose në palestër, në vend të operacioneve plastike.

- Mendoj se është negative, sepse të gjitha femrat ngjajnë - thotë një grua nga Shkupi.

Një tjetër shpjegon se kishte një ndërhyrje për të përmirësuar vetëvlerësimin e saj.

Shikoni të gjithë sondazhin e koleges Agnesa Chavoli më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës