VIDEO: Zverev kundër Alcaraz për trofeun e Roland Garros

Tenisti gjerman Alexander Zverev/foto: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Tenisti gjerman Aleksandër Zverev arriti të sigurojë një vend në finalen e madhe të turneut Grand Slam "Roland Garros" në Paris, Francë.

Ai mundi numrin katër të botës në gjysmëfinalen e dytë Casper Rudd nga Norvegjia pas një përmbysjeje me rezultat 3:1 në sete. Pas më shumë se dy orë e gjysmë lojë, rezultati ishte 2:6, 6:2, 6:4, 6:2.

Zverev do të luftojë në finale Carlos Alcaraz, në luftën për trofeun e parë Grand Slam në karrierën e tij. Spanjolli kishte eliminuar më parë Yannick Siner.

Alcaraz dhe Zverev kanë luajtur tashmë dy ndeshje këtë vit dhe kanë shënuar nga një fitore. Zverev ishte më i mirë në çerekfinalet e Australian Open dhe Alcaraz u hakmor në finalen e Indian Wells.

Gjithsej, në nëntë duele, tenisti gjerman ka fituar pesë. Për Zverev, kjo do të jetë finalja e dytë e turneut Grand Slam, dhe e dyta këtë sezon pas Melburnit. Ai ishte më parë i pasuksesshëm në US Open 2020.

Finalja mes Alcaraz dhe Zverev do të luhet të dielën në “Philippe Chatriere” nga ora 15.00:15. Njëkohësisht të shtunën do të luhet edhe finalja e femrave ndërmjet selisë së parë Iga Schwontek nga Polonia dhe Jasmin Paolini nga Italia (XNUMX, WTA).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës