VIDEO | Një rreze shprese nga nën rrënoja: Binjakët XNUMX vjeç e gjysmë nxirren të gjallë në Turqi

Foto: YouTube/Anatolia/printscreen/kolazh: Free Press

Pothuajse dy ditë pas tërmeteve katastrofike që morën mijëra jetë në Turqi dhe Siri, ekipet e shpëtimit nxorrën të gjallë binjakët një vjeç e gjysmë, Amine dhe Ahmet Yelcin, nga rrënojat e një ndërtese pesëkatëshe në qyteti i Gaziantepit, njoftoi “Anatolia”.

Shpëtuan edhe prindërit e dy fëmijëve, njofton agjencia, e cila ka publikuar një video të momentit të nxjerrjes së të mbijetuarve, për gëzimin e përgjithshëm të shpëtimtarëve dhe të gjithë të pranishmëve.

Mijëra shpëtimtarë po punojnë gjatë gjithë kohës për të nxjerrë të mbijetuarit nga rrënojat.

Sipas shifrave zyrtare të deritanishme, në serinë e tërmeteve të djeshme dhe pardje në Turqi dhe Siri kanë humbur jetën mbi 7.200 persona, ndërsa janë lënduar mbi 25.000.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës