VIDEO | Vullkani i arit: Mali Erebus nxjerr 6000 dollarë ar në ajër çdo ditë

Foto: NASA Earth / Zuma Press / Profimedia

mali Erebus është një nga nëntë vullkanet aktive mbi Antarktida dhe çdo ditë lëshon përafërsisht 80 gram ari në ajër.

I fshehur mes akullnajave të Antarktidës, mali Erebus, i cili është vullkani më jugor aktiv në planetin tonë, në një ditë hedh kristale ari me vlerë 6.000 dollarë. Gjegjësisht, shpërthimet e këtij vullkani janë të pandërprera dhe ai lëshon gaz me ar të kristalizuar në atmosferë dhe llogaritet se në baza ditore në tokë bien rreth 80 gramë ar në formë shiu të artë.

Mali Erebus është i pazakontë jo vetëm për lëndën e çmuar që hedh në tokë, por edhe sepse konsiderohet si një nga vendet më të ftohta në planet dhe është gjithashtu një nga më të lartat në botë. Imazhet satelitore të vullkanit kanë zbuluar një liqen llave mbi të që është rritur në mënyrë të qëndrueshme që nga viti 1972, kur u vu re për herë të parë.

Kërkuesit e arit e gjetën këtë metal të çmuar qindra kilometra larg malit Erebus dhe studiuesit në Antarktidë gjetën gjurmë ari të hedhura nga vullkani në një distancë prej gati një mijë kilometrash nga krateri.

Vetë emri Erebus vjen nga perëndia e lashtë greke e errësirës, ​​dhe studiuesit shpesh vërejnë se ai u pa duke shpërthyer gjatë mbërritjes së ekspeditës që e zbuloi atë në 1841. Erebus është një nga tre vullkanet që formojnë ishullin Ross. Ai u emërua pas kapitenit legjendar James Clark Ross. Ky eksplorues bëri një eksplorim të rëndësishëm të Antarktidës dhe zbuloi detin Ros, dhe ishte në ekspeditë në vitin e sipërpërmendur kur shpërthimi vullkanik i goditi.

Ndryshe, kontinenti i ngrirë ka 138 vullkane dhe sipas një studimi të vitit 2017, vetëm nëntë prej tyre janë aktivë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës