VIDEO: Argumente të ashpra në Deve Bair, qytetarët bullgarë kërkojnë hyrjen në Maqedoni

Argumentet për kufirin maqedono-bullgar/Foto: Screenshot

Viktor Stojanov nga Fondacioni Maqedoni ka publikuar një video në Facebook ku shihen disa shtetas bullgarë duke tentuar të hyjnë në pikën kufitare Deve Bair dhe duke fyer dhe kërcënuar policinë kufitare maqedonase.

Bëhet fjalë për një grup prej rreth 50 personash që shkuan për të nderuar Goce Dellçevin te varri në kishën e Shën Spasit në Shkup.

Bullgarët e nervozuar kanë kërcënuar edhe gazetarët që kanë regjistruar debatin.

Ata kërkojnë nga policia maqedonase që t'i lejojë të hyjnë në Maqedoni dhe të shkojnë në Shkup dhe policët u shpjegojnë se duhet të kthehen në automjetet e tyre dhe të presin të kalojnë kontrollin sepse sot në mëngjes ka dështuar sistemi i kontrollit. të gjitha pikat kufitare të Maqedonisë dhe ka probleme me kalimin e udhëtarëve që duan të hyjnë në vend.

Ministri bullgar Demerxhiev tha sot në mëngjes për BTA se rreth 150 qytetarë bullgarë do të vijnë në Maqedoni për të festuar në St. Spas theksoi se disa të tjerë nuk do të lejohen të largohen nga Bullgaria në mënyrë që të mos ketë probleme në festën në Shkup të 151 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës