VIDEO | Sulm i ashpër me raketa në Kiev, dy persona u plagosën, dhjetëra ndërtesa u dëmtuan

Sulmi në Kharkiv/Foto: EPA-EFE/SERGEY KOZLOV 56092

Dy persona u plagosën dhe dhjetëra ndërtesa banimi dhe ndërtesa të tjera u dëmtuan në një sulm me raketa ruse në rajonin e Kievit gjatë natës, tha sot kreu i administratës shtetërore rajonale.

- Nga tre raketat e lëshuara nga Rusia, sistemi ukrainas i mbrojtjes ajrore shkatërroi dy mbi rajonin e Kievit, tha komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, Mykola Oleshchuk.

Në deklaratën e tij në aplikacionin e mesazheve Telegram, Oleschuk nuk tha se çfarë ndodhi me raketën e tretë. Një video e një rakete ruse që fluturon mbi Kiev po përhapet në rrjetet sociale.

Fragmentet nga raketa plagosën dy persona të cilët nuk kishin nevojë për shtrimin në spital, tha në Telegram Ruslan Kravchenko, kreu i administratës së rajonit të Kievit.

Ndërtesa gjashtëkatëshe dhe më shumë se 20 shtëpi private u dëmtuan gjithashtu në sulm, shtoi Kravchenko. Gjithashtu janë dëmtuar një pikë karburanti, një farmaci, një ndërtesë administrative dhe tre makina në rajon.

Rusët sulmuan Kievin herët në mëngjes

Kievi, rajoni përreth tij dhe disa të tjerë anembanë Ukrainës ishin në alarm sulmi ajror për rreth një orë mëngjesin e sotëm, duke filluar nga ora 4:50 e mëngjesit me kohën lokale.

Dëshmitarët okularë për Reuters raportuan se kishin dëgjuar disa shpërthime në dhe rreth Kievit në atë kohë.

Sistemi rus i mbrojtjes ajrore ka shkatërruar 12 dronë ukrainas që synonin rajonin rus Bryansk, tha të dielën guvernatori i rajonit, i cili kufizohet me Ukrainën.

Sipas të dhënave të deritanishme, nuk ka pasur viktima apo dëme në sulm, tha Aleksandar Bogomaz, guvernatori i rajonit Bryansk, në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Rusët nisën dje një sulm të madh në Kharkiv

Rusia sulmoi Kharkivin dje dhe goditi një ndërtesë banimi në këtë qytet ukrainas.

Dy persona vdiqën dhe 53 u plagosën në sulmin në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës. Mes tyre janë edhe tre fëmijë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka bërë thirrje për më shumë ndihmë për të ndihmuar vendin të përballet me kërcënimin në rritje të armëve të tilla.

“Ne kemi nevojë për vendime të forta nga partnerët tanë për të na mundësuar të ndalojmë terroristët rusë dhe aviacionin ushtarak rus aty ku janë”, theksoi Zelensky.

Më vonë, në fjalimin e tij të zakonshëm të natës, ai tha se vetëm në qershor Rusia kishte përdorur më shumë se 2.400 bomba të drejtuara në objektivat ukrainas. Rreth 700 prej tyre kishin për qëllim Kharkiv, tha ai.

Jessica Berlin e grupit të ekspertëve "Qendra për Analizën e Politikave Evropiane" publikoi një video të tmerrshme të sulmit.

"Kjo mund të jetë çdo rrugë në Evropë." Ky është Kharkiv çdo ditë nën terrorin rus”, ka shkruar ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës