VIDEO | Zelensky duke vizituar Khersonin e përmbytur

Zelensky në Kherson / Foto EPA-EFE/MYKOLA TYMCHENKO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi rajonin Kherson, i cili u prek nga përmbytjet pas shkatërrimit të digës.

– Udhëtim pune në rajonin Kherson. Takimi koordinues për eliminimin e pasojave të shpërthimit të digës hidroelektrike Kakhovka. U diskutuan shumë çështje të rëndësishme. Situata operacionale në rajon, pasojat e katastrofës, evakuimi i popullatës nga zonat me përmbytje të mundshme, heqja e gjendjes së jashtëzakonshme të shkaktuar nga shpërthimi i digës, organizimi i ruajtjes së jetës në zonat e përmbytura, tha Zelenski. .

Ai theksoi se është e rëndësishme llogaritja e dëmeve dhe ndarja e fondeve për dëmshpërblimin e banorëve të prekur nga fatkeqësia dhe hartimi i një programi për kompensimin e humbjeve apo zhvendosjen e kompanive në rajon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës