VIDEO | Zelensky eci nëpër Kherson, premtoi se gjithçka do të restaurohet

Volodymyr Zelensky në Kherson / Foto EPA-EFE/SHËRBIMI I SHTYPIT PRESIDENTIAL

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ishte në rajonin jugor të Khersonit, vizitoi infrastrukturën lokale dhe premtoi "të rivendoste gjithçka" pas pushtimit rus.

Vizita në rajonin ku Ukraina nisi një kundërofensivë të suksesshme kundër forcave pushtuese ruse në fund të vitit të kaluar ishte largimi i dytë i Zelensky nga Kievi këtë javë. Dje, ai vizitoi ushtrinë pranë frontit të betejës lindore në qytetin e Bakhmut.

“Kam biseduar me banorët vendas për problemet dhe nevojat e tyre aktuale”, ka shkruar Zelenski në Telegram nën fotot nga vizita e tij në Kherson. Ne do të rivendosim gjithçka, do të ndërtojmë gjithçka përsëri. Si për çdo qytet dhe fshat që vuajti për shkak të pushtuesit, shtoi ai.

Vitin e kaluar, kundërofensiva ukrainase e shtyu ushtrinë ruse nga qendra rajonale e Khersonit pas disa muaj pushtimi. Punëtorët tani janë të zënë me rivendosjen e furnizimit me energji elektrike dhe ujë.

“Duhet të kujdesemi për restaurimin dhe mbrojtjen e plotë të sektorit tonë energjetik”, ka shkruar Zelenski në një njoftim të veçantë në të cilin shihet se është duke vizituar infrastrukturën energjetike. I jam mirënjohës të gjithëve që punojnë për këtë dhe ia kthejnë dritën popullit tonë, theksoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës