VIDEO: Shifra të tmerrshme në Turqi dhe Siri, deri më tani mbi 7.200 viktima dhe 25.000 të plagosur

Foto: Twitter

Numri i personave të vrarë nga tërmeti në Turqi dhe Siri ka kaluar sot 7.200 persona, është bërë e ditur. Lajmet e Sky. Numri i të vdekurve pritet të vazhdojë të rritet ndërsa ekipet e shpëtimit dhe ndihma ndërkombëtare arrijnë, dhe shpëtimtarët pas shumë moti i ftohtë me të gjitha forcat e tyre duke u përpjekur për të nxjerrë të mbijetuarit nga rrënojat.

Një zonë e madhe është shkatërruar, duke e bërë të vështirë për ekipet e shpëtimit arritjen e qyteteve dhe qytezave të shkatërruara dhe për shkak të të ftohtit, ka frikë se sa do të mund të mbijetojnë njerëzit nën rrënoja.

Agjencia turke e menaxhimit të emergjencave tha se numri i përgjithshëm i vdekjeve në vend kishte tejkaluar 4.500, me rreth 26.000 të plagosur. Numri i të vdekurve në zonat e kontrolluara nga qeveria të Sirisë është rritur në më shumë se 800, ndërsa të paktën 900 janë raportuar në zonat e kontrolluara nga rebelët, sipas White Helmets, një organizatë që udhëheq operacionet e shpëtimit.

Një tërmet me magnitudë 7,8 që goditi Turqinë dhe Sirinë herët dje, i ndjekur nga një sërë pasgoditjesh dhe një tjetër tërmet i madh me magnitudë 7,5, la qindra kilometra zona të shkatërruara në Turqinë juglindore dhe Sirinë fqinje. Tërmeti rrëzoi mijëra ndërtesa, duke sjellë vuajtje të reja në një rajon që është shkatërruar nga lufta civile 12-vjeçare në Siri dhe është goditur nga një krizë refugjatësh.

Grumbujt e paqëndrueshëm të metalit dhe betonit e bëjnë të rrezikshëm kërkimin e njerëzve që mund të mbeten nën rrënoja dhe temperaturat e ngrira ngrenë shqetësime se sa gjatë mund të mbijetojnë njerëzit e bllokuar në të ftohtë.

Vetëm në Turqi, më shumë se 8.000 njerëz janë nxjerrë nga rrënojat, dhe rreth 380.000 janë strehuar në strehimore ose hotele shtetërore, tha nënpresidenti turk Fuat Oktay. Ata u strehuan në qendra tregtare, stadiume, xhami, komunitete lokale, ndërsa të tjerët e kaluan natën nën batanije rreth një zjarri.

Shumë prej tyre dolën në rrjetet sociale për të kërkuar ndihmë për të dashurit e tyre për të cilët kanë frikë se janë nën rrënoja. Zyrtarët e Ministrisë së Brendshme thanë se të gjitha thirrjet u mblodhën me kujdes dhe informacioni iu kalua ekipeve të kërkimit, raporton Anadolu Agency.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se 13 milionë nga 85 milionë banorët e vendit u prekën nga tërmeti dhe shpallën gjendjen e jashtëzakonshme në 10 provinca.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mund të ketë deri në 23 milionë të prekur në zonën e prekur nga tërmeti.

"Kjo është një krizë që shton krizat e shumta në atë zonë," tha një zyrtar i urgjencës së OBSH-së në Gjenevë.

Miliona refugjatë nga lufta civile siriane jetojnë në Turqi.

Zona e goditur nga tërmeti në Siri është e ndarë në territore të kontrolluara nga qeveria dhe një enklavë përfundimtare e kontrolluar nga opozita ku miliona njerëz jetojnë në varfëri ekstreme dhe varen nga ndihma humanitare.

Turqia është përpjekur të përshpejtojë shpërndarjen e ndihmave duke lejuar vetëm automjetet e ndihmës të hyjnë në provincat më të goditura të Karamanmaras, Adiyaman dhe Hatay.

OKB-ja tha se po "shqyrtonte të gjitha opsionet" për të ofruar ndihmë në zonat e kontrolluara nga rebelët në Sirinë veriperëndimore. Një përfaqësues i Médecins Sans Frontières në vend tha se objektet shëndetësore ishin të mbingarkuar dhe stafi mjekësor po punonte gjatë gjithë kohës për të ndihmuar të plagosurit.

Ndihma po arrin disa. Disa përpjekje dramatike shpëtimi u raportuan në të gjithë zonën dhe të mbijetuarit, përfshirë fëmijë të vegjël, u nxorrën nga rrënojat më shumë se 30 orë pas tërmetit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës