VIDEO | Sekuestrohet drogë me vlerë 50.000 mijë euro

Ministria e Brendshme ka prerë dje transportin e marijuanës, me peshë totale 25,3 kilogramë, me vlerë 50.000 mijë euro.përmes së cilës MA (63), DK (45) dhe JK (82) janë privuar nga liria. Gjatë janarit 2022 aplikanti i parë M.A. ka blerë drogën dhe ka punësuar D.K. me datë 24.01.2022 me veturë me qera “Ford Focus”, me targa të Shkupit, ta transferojë në një vikendi në Golievë, në Mirkovc, të marrë me qira nga parashtruesi i parë. Më datë 25.01.2022, pasi M.A. ka pranuar të blejë dhe shesë 10 kilogramë marihuanë në fshatin Vasilevë të Strumicës, ka punësuar D.K. dhe J.K. ta transportonte drogën me mjetin “Ford Focus” në një vikendi në fshatin Vasilevë, dhe M.A. me pjesën tjetër të drogës, me automjetin e pasagjerëve “Chevrolet Kalos” me targa të Shkupit, është nisur për në Shkup.

Të njëjtën ditë, në magjistralen Shkup-Shtip, në afërsi të vendit “Preod”, nga zyrtarë policorë gjatë kontrollit të automjetit “Ford Focus”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga DK, ku si bashkëdrejtues ishte J. K. ., në pjesën e pasme u gjet një qese me marijuanë në sasi të përgjithshme rreth 10 kilogramë dhe një qese me mbetje marihuane, si dhe te personat u gjetën para në valuta dhe prerje të ndryshme. Të dy personat janë privuar nga liriasiç tha Suzana Pranjic Talevska, zëdhënëse në MPB.

Rreth orës 14:30 në autostradën Adriatik, punonjësit e policisë kanë kontrolluar automjetin e pasagjerëve Chevrolet Kalos me targa të Shkupit, i drejtuar nga MA, ku në bagazhin e automjetit është gjetur një qese me 15 pako, marihuanë, disa pako të veçanta me marijuanë, dy peshore dixhitale me mbetje marihuane. , në një sasi totale mbi XNUMX kilogramë. И М.А. i është hequr liria dhe është dërguar në komisariat.

Njësiti për tregti të paligjshme me drogë dhe armë pranë SPB-së Shkup sot në Prokurorinë Themelore Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit Shkup ka paraqitur kallëzim penal kundër MA, D.K. dhe JK, për shkak të ekzistimit të shkaqeve të dyshimit se kanë kryer veprën penale “Prodhimi dhe shpërndarja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe prekursorëve”.

Video e ditës