VIDEO | Për herë të parë në 1250 vjet, gratë morën pjesë edhe në "festivën e zhveshur" në Japoni

Foto: Printscreen/Twitter

Të enjten, për herë të parë në historinë e saj të gjatë që atëherë 1.250 vjet, gratë mori pjesë në "festival i zhveshur"Tempulli Japonez Konomiya. Megjithëse femrat nuk u ndaluan asnjëherë teknikisht të marrin pjesë, ishte e pranueshme shoqërisht të mos paraqiteshin atje.

Pavarësisht emrit të festivalit, pjesëmarrësit nuk ishin të zhveshur. Disa nga gratë mbanin "Palltot e Gëzuara" dhe pantallonat e shkurtra që zakonisht vishen në festivalet japoneze, ndërsa të tjera mbanin fustane tradicionale. Burrat u veshën si mundës sumo.

Shtatë grupe gra morën pjesë në ritualin, i cili thuhet se largon shpirtrat e këqij dhe ku pjesëmarrësit luten për fat të mirë.

Çdo shkurt, mijëra burra marrin pjesë në hadaka matsuri në një faltore Shinto në Inazawa, një qytet në Japoninë qendrore, për të larguar shpirtrat e këqij gjatë vitit të ardhshëm.

Festivali është konsideruar i ndaluar për gratë që kur u mbajt për herë të parë në qytet rreth 1.250 vjet më parë, por organizatorët do të lejojnë një grup prej rreth 40 grave të marrin pjesë më 22 shkurt, sipas raporteve të mediave japoneze.

Gratë, të cilat ishin plotësisht të veshura, bënin oferta rituale me bar bambuje, por nuk ishin pjesë kulmore e festivalit momiai, në të cilin burrat e veshur vetëm me fundoshi (një lloj kapele tradicionale) – çorape tabi dhe bandana hachimaki përplasen me secilën. të tjera si përpiqen t'i përcjellin fatin e tyre të keq "njeriut të zgjedhur" duke e prekur atë përpara se të tërhiqet në sigurinë e shenjtërores.

 

FOTO | Festivali i pazakontë në Japoni: Dhjetëra mijëra burra të zhveshur do të mblidhen në një vend për të festuar jetën

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës