VIDEO: Volkanovski i paprekshëm, mposhti Holloway dhe mbeti kampion i UFC-së

Aleksandar Volkanovski dominon kategorinë e peshës së puplave të UFC/Foto: EPA-EFE/DAN HIMBRECHTS

Aleksandar Volkanovski është sundimtari absolut i divizionit të peshave të puplave të UFC. Ai është i pamposhtur në UFC që nga nënshkrimi me organizatën në vitin 2016, dhe përveç rripit të peshës së puplave, karriera e tij është shënuar edhe nga një rivalitet me Max Holloway.

UFC 276 na solli një luftë të madhe, Volkanovski mundi Holloway me vendim unanim dhe kështu e mbajti rripin.

Aussie bëri diferencën në pesë raunde me lëvizje të shkëlqyera që e lejuan atë të godiste disa kundër grushta të shkëlqyera kundër kundërshtarit të tij.

Në këtë mënyrë Volkanovski mposhti për të tretën herë Holloway, i cili sipas shumëkujt është një nga më të mirët që ka hyrë ndonjëherë në tetëkëndëshin MMA.

Gjithashtu, Israel Adesanya mposhti Jaren Kanonier në pesë raunde dhe mbrojti rripin e peshave të mesme të UFC.

Video e ditës