Pas triumfit të lartë të Manchester Cityt në derbin ndaj Liverpoolit, dhe përbërjen e Арсенал ishte bindës edhe pasi e mposhti 4:1 në shtëpi Leeds në raundin e 29-të të Premier League.

Pas pjesës së parë në Emirates Stadium të Londrës, Arsenali priti me një gol Jezusin nga një penallti në minutën e 35-të. Më pas, në minutën e 47-të Bardhi rriti rezultatin dhe Jesus e bëri 3:0 me golin e dytë të ndeshjes.

Leeds arriti të zvogëlojë në minutën e 76-të Christensen, dhe vendosi epilogun përfundimtar Xhaka në minutën e 84-të pas asistimit të Odegaard.

Në ndeshjet e tjera: Bournemouth - Fulham 2:1, Brighton - Brentford 3:3, Crystal Palace - Leicester 2:1, Nottingham - Wolverhampton 1:1.

Lojtarët e Mikel Artetës janë sërish “plus tetë” pikë përpara Manchester Cityt të vendit të dytë, që ka një ndeshje më pak. Leeds vazhdon të luajë mjaft çrregullt në luftën për mbijetesë, aktualisht në pozitën e 16-të me 26 pikë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.