VIDEO: Uji në kanalet veneciane u bë i gjelbër, askush nuk e di si mori ngjyrë

Uji në kanalin e Venecias u bë i gjelbër/Foto: Screenshot/Twitter

Uji në Kanalin e Madh të Venecias, pranë urës së Rialtos, është kthyer në jeshile fluoreshente dhe autoritetet po punojnë për të zbuluar shkakun e fenomenit të pazakontë, për të cilin mund të jenë përgjegjës aktivistët e gjelbër.

Agjencia rajonale e mbrojtjes së mjedisit mori mostra uji dhe po punon për të identifikuar substancën që ndryshoi ngjyrën, njoftoi agjencia në Twitter.

Prefekti i Venecias thirri një mbledhje urgjente të policisë për të zbuluar se çfarë kishte ndodhur dhe për të sugjeruar kundërmasa të mundshme.

ki, njoftoi agjencia Ansa.

 

Incidenti të kujton ngjarjet e fundit në Itali kur grupet mjedisore i pikturuan ato monumentet. Në incidentin e fundit të tillë, aktivistët errësuan ujin e shatërvanit Trevi të Romës me qymyr në shenjë proteste kundër karburanteve fosile.

Ndryshe nga rastet e mëparshme, asnjë grup aktivist nuk mori përgjegjësinë për ngjarjen në Venecia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës