(VIDEO) Në një sulm ukrainas është goditur qendra ruse e komunikimit hapësinor në Krime

Një seri shpërthimesh ndodhën në Krimenë e pushtuar gjatë natës pranë disa zonave të populluara.

Mediat lokale raportojnë, në veçanti, për një sulm ndaj një njësie ushtarake ruse pranë Yevpatoria.

Kanali i Krimesë Wind Telegram, duke cituar video dhe foto nga dëshmitarët okularë, raportoi se një zjarr i madh po ndodhte në objektin ushtarak të forcave ruse në fshatin Vitino.

Sipas informacioneve të shpërndara në Telegram, pas shpërthimeve të dëgjuara nga vendasit, autoambulancat janë nisur drejt vendbanimit.

Ka rezultuar se qendra e komunikimit hapësinor me rreze të gjatë në fshatin Vitinë është goditur nga forcat ukrainase. Kjo ndërtesë u mor nga rusët gjatë aneksimit të Krimesë.

Harta satelitore interaktive e NASA-s kapi një zjarr në territorin e kësaj njësie ushtarake ruse.

Studiuesit zbuluan se të paktën një sistem i luftës elektronike Krasukha ishte vendosur në territorin e këtij objekti, i projektuar për të mbuluar postet komanduese dhe objekte të tjera të rëndësishme ruse.

Nga një strukturë ushtarake pranë Yevpatoria, rusët kontrollojnë grupin orbital të anijes së tyre kozmike.

Në veçanti, ato ofrojnë kontroll lundrimi dhe gjurmim të hapësirës.

Dobësimi i mbrojtjes ajrore ruse në territorin e pushtuar përkohësisht rrit shanset e sulmeve me raketa ukrainase ndaj objekteve ushtarake të pushtuesve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës