VIDEO: Bien kokat në Arabinë Saudite, ekzekutimet publike kthehen në vrasje të pamëshirshme pasi Bin Salman ngjitet në fron

Ekzekutimi në Arabinë Saudite / Foto Ilustruese EPA/ABIR ABDULLAH

Ekzekutimet brutale të stilit mesjetar janë të pandërprera në Arabinë Saudite me urdhër të Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, me aktivistët që raportojnë dhjetëra prerje kokash dhe kryqëzime në ditë dhe e quajnë atë "vrasje të pamëshirshme".

Autoritetet saudite kanë ekzekutuar qindra njerëz që kur princi i kurorës mori detyrën në vitin 2015. Amnesty International është e pafuqishme t'i përgjigjet shpërfilljes së tmerrshme të Mbretërisë për të drejtën e jetës dhe lirisë.

Pavarësisht premtimit të Bin Salman për të kufizuar dënimin me vdekje, numri pothuajse është dyfishuar që kur ai erdhi në fron, sipas OJQ-së Reprieve, raporton Daily Mail.

Shifrat flasin vetë pasi nga viti 2010 deri në vitin 2014 ka pasur mesatarisht 70,8 ekzekutime në vit, por nga viti 2015 në 2022 ekzekutimet arritën në 129,5 në vit – një rritje prej 82%.

Vitin e kaluar, 172 persona u dënuan me vdekje, pavarësisht premtimeve të reja të Bin Salman për uljen e dënimit me vdekje.

Arabia Saudite madje preu kokën 81 personave brenda një dite në mars 2022, si pjesë e 193 ekzekutimeve që Amnesty International tha se ndodhën në vend – pavarësisht se autoritetet thanë se ishin vetëm 147.

Aty ku ndalon logjika, fillojnë ekzekutimet publike

Shumica e ekzekutimeve shtetërore në Arabinë Saudite kryhen ende me prerje koke me shpatë, kryqëzim dhe madje edhe me gurë.

Prerja e kokave kryhet vetëm nga Arabia Saudite dhe talebanët dhe mund të përdoren për një sërë krimesh si vrasje, braktisje nga Islami, homoseksualizëm, magji apo edhe luftë kundër Zotit.

Ekzekutimi kryhet tradicionalisht në sheshin publik të premteve pas lutjeve për të tërhequr një audiencë dhe për të vepruar si një paralajmërim për të tjerët. Ekzekutuesi i shtetit saudit Mohammed Saad al-Bessi ka përshkruar më parë në detaje se si kryhen këto vrasje brutale, zakonisht me një nga shpatat e tij dhe ndonjëherë me armë.

Në mënyrë shqetësuese, ata që vriten me prerje koke nuk habiten aspak – por Al Bessi pohoi se nëse ai do ta bënte punën e tij siç duhet, ata para tij nuk do të vuanin për shumë kohë.

“Nëse e lejoj veten të ndjej mëshirë apo dhembshuri për personin që po ekzekutoj, ai nuk do të vdesë në goditjen e parë”. Ai do të vuajë. Nëse zemra ime është simpatike, dora dështon. Mund të duhen dy, tre, katër apo edhe pesë goditje. Zoti e di sa. Ai mund të mos vdesë”, tha xhelati në një intervistë me një kanal televiziv libanez.

62-vjeçari tha se i duhej t'i priste kokën disa miqve të tij në të kaluarën, por me ftohtësi deklaroi se ata "e sollën vetë".

Ai tha se në kohën kur të burgosurit arritën në sheshin e ekzekutimit - ai në qendër të kryeqytetit Riad dhe i njohur në vend si Sheshi Chop Chop - "fuqia e tyre po mbaronte para se t'u priste kokën".

Al Bessi tha se ai gjithashtu kryen amputime të gjymtyrëve, një dënim që Kurani përshkruan për hajdutët. I amputon një krah ose një krah dhe një këmbë, për të cilat i dënuari aplikon vetëm anestezi lokale.

"Unë përdor një thikë speciale të mprehtë, jo një shpatë." Kur e pres një krah, e pres në kyçin e dorës. Nëse është një këmbë, autoritetet përcaktojnë pikën nga do të kryhet amputimi”.

Është një traditë familjare të jesh xhelat

Xhelati është baba i shtatë fëmijëve dhe shpesh përfshin familjen e tij në "punë", duke u kërkuar fëmijëve të zgjedhin shpatën për t'u përdorur.

Ai tha se është krenar që djali i tij po ndjek hapat e tij teksa stërvitet për t'u bërë xhelati i radhës, diçka që e bëri vetë kur mori postin që la pas babai i tij.

Al Besi i tha Arab News për ekzekutimin e tij të parë në vitin 1998, për të cilin ai përdori shpatën e babait të tij:

“Krimineli ishte i lidhur dhe i lidhur me sytë”. Ia preva kokën me një goditje të shpatës. Koka u rrotullua metra larg. Shumë njerëzve u bien të fikët kur shohin një ekzekutim. “Nuk e di pse vijnë e shikojnë nëse nuk durojnë.

Ai pranon se i ra të fikët kur pa ekzekutimin e tij të parë si fëmijë i vogël.

“Gjëja e parë që erdhi në mendje kur njerëzit flisnin për ekzekutime ishte stomaku. Doja ta shihja. “Kështu që erdha, dhe ashtu si babai im po ekzekutonte burrin, vrapova për të parë stomakun, por gjithçka që pashë ishte koka e burrit që fluturonte dhe aty ku ishte qafa, ishte një lloj pusi”, tha ai, duke shtuar. se ishte gjëja e fundit që kujtonte para se të shuhej.

“U zgjova në makinë rrugës për në shtëpi. Natën u përpoqa të flija, por nuk munda. Kam pasur makthe, por vetëm një herë. Pastaj u mësova me të”.

Autoritetet saudite i konsiderojnë ekzekutimet e nevojshme për "ruajtjen e rendit publik" dhe janë në përputhje me interpretimin e tyre të sheriatit, kodit ligjor islamik të bazuar në mësimet e Kuranit.

Në vitin 2022, kur Arabia Saudite kreu ekzekutimin më të madh masiv në historinë e saj, duke vrarë 81 burra në një ditë për vepra terroriste, televizioni shtetëror i vendit tha se kriminelët, përfshirë anëtarët e al-Kaedës, po "ndiqnin gjurmët e Satanait".

Agjencia shtetërore e lajmeve e Arabisë Saudite raportoi ekzekutimet, duke thënë se ato përfshinin njerëz "të dënuar për krime të ndryshme, duke përfshirë vrasjen e burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm".

Një total prej 73 sauditë, shtatë jemenas dhe një sirian, disa prej të cilëve janë anëtarë të Al-Kaedës, grupit të Shtetit Islamik dhe mbështetës të rebelëve Houthi të Jemenit, vdiqën në ekzekutimin masiv më 12 mars 2022.

Numri i të ekzekutuarve e tejkaloi edhe ekzekutimin masiv në janar 1980, ku 63 militantë vdiqën pasi u dënuan për pushtimin e Xhamisë së Madhe të Mekës, vendin më të shenjtë të Islamit, në vitin 1979, sulmi më i keq militant që ka pasur ndonjëherë në shënjestër mbretërinë.

Ndërsa Agjencia Saudite e Lajmeve ka raportuar ekzekutime në të kaluarën, aktivistët e të drejtave të njeriut besojnë se numri i ekzekutimeve të paraportuara është shumë më i lartë.

Një rast tjetër ku disa persona u ekzekutuan në të njëjtën ditë ndodhi në vitin 2019, kur u vranë 37 persona të dënuar për “vepra terroriste”.

Madje ndodhin edhe kryqëzime

Në një shfaqje veçanërisht të tmerrshme gjaku, një i burgosur thuhet se u kryqëzua - një dënim i rezervuar për ato që autoritetet saudite i konsiderojnë vepra shumë të rënda - dhe një tjetër, që thuhet se ishte një "terrorist ekstremist", iu pre koka dhe u shty në shtyllë.

Kryqëzimi bëhet në publik pas ekzekutimit, me një kokë të prerë që shpesh vendoset pranë trupit si një pengesë për të tjerët.

Një imazh që qarkullon në mediat sociale duket se tregon pesë trupa të varur nga një shtyllë horizontale e pezulluar midis dy vinçave.

Trupat i përkisnin një bande prej pesë grabitësve, të cilëve iu pre koka publikisht para se trupat e tyre të hidheshin në erë, ku qëndruan për ditë të tëra.

Një tjetër imazh tregon një grua të veshur me të zeza që mbahet nga katër oficerë policie saudite në anë të një rruge publike pasi u dënua për vrasjen e njerkës së saj. Ata bënë prerjen e kokës, ndërsa ajo bërtiste: “Nuk e bëra unë”.

Në një skenë tjetër të prerjes së kokës, xhelati, i veshur me rrobat e bardha të veshura zakonisht nga sauditët, ngre shpatën e lakuar mbi kokën e tij dhe e ul atë me një lëvizje.

Vetëm këtë javë, Arabia Saudite njoftoi se kishte ekzekutuar shtatë persona për vepra "terroriste" të martën, më së shumti në një ditë të vetme që nga ekzekutimi i 2022 personave në mars 81.

Kombësia e shtatë të ekzekutuarve të martën nuk u bë e ditur, por emrat dhe titujt e tyre treguan se ishin sauditë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës