VIDEO| Në Greqi kanë rënë 52 zjarre në një ditë, zjarri po përhapet drejt detit

zjarret greqia foto printscreen twitter

Zbutja e erërave gjatë natës ndihmoi shërbimin grek të zjarrfikësve të kontrollonte disa zjarre në pjesë të ndryshme të vendit, megjithëse zjarrfikësit ende po luftonin me flakët në Phokis dhe Peloponez mëngjesin e sotëm.

Sipas Shërbimit Zjarrfikës, vetëm të hënën kanë rënë 52 zjarre të shkaktuara nga era e fortë dhe temperaturat e larta, shkruan gazeta greke “Kathimerini”.

Një prej tyre është zjarri në rrëzë të malit Parnas në Focidë, ku zjarri ende po digjet në zonën poshtë ullishteve dhe po ndahet në disa fronte teksa bën rrugën drejt detit.

“Gjatë natës na ka ndihmuar dobësimi i erërave. "Ne jemi të shqetësuar për seksionin e prekur nga zjarri nga Itea në Agia Eftimia," tha zëvendësguvernatori Giorgos Delmozos.

Ai shtoi se sot pritet shtim i mbështetjes ajrore në shuarjen e mëtejshme të zjarrit.

Siç njofton Shërbimi Zjarrfikës, për shuarjen e zjarrit janë angazhuar 140 zjarrfikës me 43 automjete, ndërsa nga ajri kanë ndihmuar katër avionë dhe një helikopter.

Një tjetër ditë e vështirë pritet, pasi rreziku i zjarreve në pyje është rritur për të katërtën ditë radhazi, tha Shërbimi Meteorologjik Kombëtar.

Pasditen e së hënës, një zjarr ka rënë në Zakynthos, në një zonë pyjore në zonën e Kambit, në anën veriore të ishullit, i cili po shuhet nga 30 zjarrfikës me 12 automjete, një aeroplan dhe dy helikopterë.

Vigjilencë e veçantë do të nevojitet edhe sot, pasi rrezik shumë i lartë zjarri parashikohet në rajonet e Atikës, Greqisë Qendrore, Peloponezit, Greqisë Perëndimore dhe Detit Egje të Veriut, thotë Katemerini.

Video e ditës