VIDEO | Në Gaziantep, si pasojë e tërmetit u shemb një kështjellë mbi 2 mijë vjeçare

Shkatërrohet kalaja e Gaziantepit / Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Pas tërmetit të fortë që goditi pjesën juglindore të Turqisë, kalaja mbi 2.200-vjeçare në Gaziantep u shemb.

Tërmet me magnitudë 7,8 ballë Sipas shkallës Rihter, ai goditi Turqinë dhe Sirinë mbrëmë. Qindra vdiqën dhe mijëra njerëz u plagosën në të dy vendet. Numri i të vdekurve në Turqi aktualisht është 284 dhe 2.323 të plagosur, tha në një konferencë për shtyp nënpresidenti Fuat Oktay.

Reuters raporton se 70 persona kanë humbur jetën në provincën Kahramanmaras, ku është epiqendra e tërmetit, së bashku me 20 persona në Osmaniye, 18 në Şanlıurfa, 14 në Dijarbakır dhe 13 në Adiyaman.

Në Siri, të paktën 237 njerëz vdiqën dhe 639 u plagosën, njoftoi agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA, duke cituar një përfaqësues zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë. Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Turqi dhe Siri tani është të paktën 521.

VIDEO | Mbi 300 të vdekur nga tërmeti i tmerrshëm në Turqi dhe Siri

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës