VIDEO | Argëtim në Shkup: Kaliopi në shoqërinë e aktorëve të Teatrit Dramatik të Beogradit

Foto: Screenshot, Instagram

Teatri Dramatik i Beogradit sonte dhe nesër do të jetë i ftuar në skenën e Teatrit Kombëtar të Maqedonisë me shfaqjen “Një fluturoi mbi folenë e qyqeve”.

Kastet tashmë kanë mbërritur në Shkup dhe dje në mbrëmje kanë pasur mundësinë të shijojnë muzikë të mirë, ushqim të shijshëm dhe atmosferë tradicionale në një restorant të Shkupit.

Aktori Milutin Mima Karaxhiq ka shpërndarë disa foto në Instagram që kanë përcjellë një pjesë të atmosferës gazmore. Në shoqërinë e tyre ishte edhe diva jonë e estradës Kaliopi Bukle, i cili është mik i vjetër i Karaxhiqit.

“Për kënaqësinë time të madhe, e dashur Calliope. Unë jam e vetmja që e quaj Kaliopë. Dashuria ime, bukuroshja ime, e dashura ime dhe këngëtarja më e mirë në Jugosllavi”, thotë Karaxhiq në video.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Mima Karadzic (@karadzicmima)

Natyrisht, mbrëmja nuk do të ishte e plotë pa zërin e bukur të Kaliopit, e cila këndoi "Bele rouge" të legjendës së muzikës popullore serbe, Predrag Tsune Gojkovic.

“Për shpirtin, për të gjithë shpirtrat dhe për të gjitha zemrat”, ka shkruar aktorja Mima Karaxhiq në përshkrimin e regjistrimit.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Mima Karadzic (@karadzicmima)

Përkatësisht, për ata që duan të shohin shfaqjen “Fluturoi mbi folenë e qyqeve”, shfaqjet do të fillojnë në ora 20.00:XNUMX.

Është drejtuar nga Zhanko Tomic bazuar në tekstin e Ken Kesey dhe Dale Wasserman.

“Është një satirë e errët humoristike për individin në një shoqëri represive, institucionet e shëndetit mendor dhe lirinë e shpirtit”, thonë nga Teatri Kombëtar Maqedonas.

Personazhi kryesor i P e zakonshme. McMurphy e luan atë Dragan Bjelogrlic, dhe në rolet e tjera ata luajnë Slobodan Boda Ninkovic, Milan Cucilovic, Daniel Sic, Milutin Mima Karadzic, Mladen Sovilj, Srdjan Dedic/Jovo Maksic, Savo Radovic/Milos Petrovic Trojpec, Nenad Gvozdenoviç, Milica Zaric, Jana Milosavljevic, Vladan Milic, Milos Djorgovic , Anka Gaćesa-Kostic/Anja Alac, Nada Macanovic/Maja Rangjic.

Shfaqja u shkrua në vitin 1962, dhe shfaqja e parë u zhvillua në 1963 në Broadway me Kirk Douglas në rolin kryesor. "Një fluturoi mbi folenë e qyqes" u shfaq për herë të parë nga Teatri Dramatik i Beogradit më 5 nëntor 2005 në skenën e madhe "Olivera dhe Rade Markoviq" në Beograd.

Video e ditës