VIDEO | “Derbi i përjetshëm” nuk kaloi pa incidente dhe në fund Zvezda u gëzua

Foto: KK Crvena zvezda mts/Twitter

Partizani ka pësuar humbjen e parë të sezonit në ABA ligën pasi ishte sonte ka mundur në “derbin e përjetshëm” ndaj Crvena Zvezdës me rezultat 97:74.

Rivalët e zemëruar ofruan basketboll të shkëlqyer dhe në fund “bardhekuqtë” iu gëzuan fitores. Çereku i parë solli një lojë të barabartë, kjo periudhë shënoi pushimin para fundit kur gjyqtarët u tërhoqën në dhomat e zhveshjes me Partizanin në avantazh 17:18. Shkak i tërheqjes është bërë hedhja e sendeve të ndryshme në fushë dhe ndërprerja ka zgjatur rreth gjysmë ore.

 

Ndeshja vazhdoi pasi një pjesë e tribunave ishte boshatisur. Loja e barabartë vazhdoi dhe shkoi në pushim me epërsinë e Zvezdës prej 49:48. Minutat e para të pjesës së dytë ishin minutat vendimtare të ndeshjes, kur Crvena Zvezda bëri një ecuri 9:0 dhe priti për herë të parë me një diferencë dyshifrore.

Gjithçka që ia doli Partizani deri në fund të ndeshjes ishte të arrinte dy pikë, më pas pasoi një seri e re e Zvezdës, pas së cilës Partizani nuk u rikthye. Ai ishte më efektivi në kampin e Zvezdës me 19 pikë Vildosa, shënoi dy më pak Nemanja Nedovi., ndërsa te Partizan Papertu shënoi 15, a Ekzaminim 14 pikë.

Video e ditës