VIDEO: Vatikani i ktheu Greqisë pjesë të skulpturave të vjedhura nga Partenoni shekuj më parë

Foto: BBC / printscreen

Vatikani i ka kthyer Greqisë tre pjesë skulpture të marra dikur nga tempulli i Partenonit në Athinë, pasi Papa Françesku vitin e kaluar njoftoi vendimin për të kthyer artefaktet 2.500-vjeçare. ndodh BBC.

Pjesë të skulpturave të mermerit – kokë kali, kokë njeriu me mjekër dhe kokë djali – kanë qenë pjesë e koleksionit të Vatikanit për rreth dy shekuj.

Greqia shpreson se masa e Vatikanit do të inkurajojë vendet e tjera të kthejnë skulpturat e Partenonit të vjedhura gjatë shekujve. Vetëm rreth gjysma e skulpturave origjinale në Partenon mbijetojnë, dhe pjesa më e madhe e gjysmës tjetër janë në Muzeun Britanik në Londër.

Në fillim të shekullit të 19-të, skulpturat që ndodhen në Londër u vodhën nga Partenoni me urdhër të fisnikut skocez. Thomas Bruce, i njohur si Zoti Elgin. Më pas ai ua shiti skulpturat autoriteteve, të cilët i ekspozuan në Muzeun Britanik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës