VIDEO: Pamjet e tmerrshme nga Aleppo, foshnjat nxirren nga nën rrënoja, nënat me fëmijë ikin ndërsa ndërtesat shemben

Foto: Twitter

Qyteti sirian i shkatërruar nga lufta, Alepo, është ndër zonat më të goditura nga tërmetet vdekjeprurëse të sotme, të cilat shkatërruan gjithashtu pjesë të Turqisë jugore.

Ekipet e shpëtimit të emergjencës thanë se shumë ndërtesa u dëmtuan ose u shkatërruan dhe njerëzit u bllokuan nën rrënoja.

Një video e postuar në rrjetet sociale tregon ndërtesat që shemben si një shtëpi prej letrash dhe nënat me fëmijë në krahë që ikin në panik nëpër rrugët e Aleppos.

Në një video tjetër, ai tani sheh një burrë duke shpëtuar një foshnjë të nxjerrë nga nën rrënoja.

Miliona refugjatë të zhvendosur nga lufta civile jetojnë në rajon.

Është një nga vendet nën kontrollin e qeverisë siriane, e cila ende po lufton forcat opozitare. Një pjesë e fshatrave përreth janë nën kontrollin e rebelëve.

Shumë zona të qytetit ishin shkatërruar tashmë nga konflikti përpara se të godiste tërmeti.

Në veri të Sirisë, më shumë se 1.000 njerëz kanë vdekur nga tërmeti deri më tani.

Siç raportoi BBC, nuk është plotësisht e qartë se sa viktima ka në Aleppo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës