VIDEO: Pamje të tmerrshme nga Gaza, ku në 24 orë u vranë mbi 700 persona

Foto: Twitter

Të paktën 24 njerëz janë vrarë në sulmet izraelite në Rripin e Gazës në 700 orët e fundit, tha një zëdhënës i Hamasit, raporton DPA.

Zëdhënësi tha se shumë nga të vdekurit ishin nën rrënoja dhe shërbimet e shpëtimit kishin vështirësi të mëdha për të arritur të plagosurit dhe për t'i dërguar ata në spital.

Ushtria izraelite, nga ana tjetër, sot u ka bërë thirrje banorëve të zonave të caktuara në pjesën jugore të Rripit të Gazës që të evakuohen dhe të shkojnë në strehimoret drejt kufirit me Egjiptin. Ndërkohë vazhdojnë bombardimet në Gaza.

Në të njëjtën kohë, sipas listës së publikuar nga autoritetet kufitare nga pala palestineze, më shumë se 600 shtetas të huaj dhe palestinezë me shtetësi të dyfishtë pritet të hyjnë sot në Egjipt nga Rripi i Gazës përmes kalimit Rafah.

Lista përfshin më shumë se 300 qytetarë amerikanë dhe kanadezë, si dhe një numër të madh gjermanësh, norvegjezë, grekë, turq dhe filipinas. Sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, pikëkalimi kufitar është hapur për gati 900 shtetas të huaj dhe shtetas të dyfishtë që nga skadimi i armëpushimit të premten.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës