VIDEO | Tmerr në Nju Jork: Fëmija u gjet i vdekur në kopshtin e fëmijëve pasi u gjet fentanil nën dyshek

Foto YouTube

Një kilogram fentanil u gjet nën një dyshek gjumi në një çerdhe private në Nju Jork, ku një fëmijë vdiq dhe tre u dërguan në spital. Nicholas Dominici (1) ishte në kopshtin e fëmijëve për vetëm një javë dhe vdiq të premten për shkak të një mbidoze të dyshuar të drogës.

Tre fëmijë të tjerë janë shtruar në spital pasi janë ekspozuar ndaj lëndës narkotike të fuqishme. Autoritetet kanë akuzuar dy persona për posedim dhe qëllim për trafik droge dhe vrasje. Policia beson se fëmijët, të moshës tetë muaj deri në dy vjeç, thithën fentanil në dhomën e fëmijëve. Fëmijëve që përfunduan në spital iu dha Narcan, një ilaç që përdoret për të trajtuar mbidozat e opioideve.

Gjatë një kontrolli në dhomën e fëmijëve, policia gjeti një kilogram fentanil nën tapetin ku flinin fëmijët, tha të hënën shefi i detektivit të qytetit të Nju Jorkut, Joseph Kenney. Hetuesit dyshohet se zbuluan edhe tre pajisje për paketimin e drogës, shkruan ai BBC.

Pronari i Divino Nino Daycare në Bronx, Grey Mendez, 36 vjeç, dhe qiramarrësi i saj, Carlisto Acevedo Brito, 41 vjeç, u akuzuan për posedim të lëndëve narkotike me qëllim shpërndarjen që rezultoi në vdekje. “Ne pretendojmë se të pandehurit kontrabanduan drogë nga një qendër ditore ku helmuan tre foshnja dhe vranë një”, tha dje prokurori amerikan Damien Williams.

Pamjet e vëzhgimit dhe të dhënat telefonike tregojnë se Mendez i telefonoi bashkëshortit të saj pasi ajo pa se fëmijët nuk ishin mirë dhe vetëm më pas thirri 911. Burri i saj erdhi në çerdhe dhe hoqi disa çanta plot pazar nga çerdhja, thanë zyrtarët. Autoritetet janë ende në kërkim të bashkëshortit të saj.

"Çerdhja është një vend ku fëmijët duhet të jenë të sigurt, jo të rrethuar nga droga që mund t'i vrasin ata në një çast," shtoi Williams.

Policia thotë se droga e gjetur në kopsht mund të kishte vrarë deri në 500.000 mijë njerëz. Fentanyl, një qetësues sintetik kundër dhimbjeve, është 50 herë më i fortë se heroina.

Avokati Mendez deklaron se klientja e tij i mohon akuzat dhe se ajo nuk e dinte se në dhomën e fëmijës kishte drogë. “Ajo po i jepte me qira një dhomë dikujt që merret me fentanil, ky është krimi i saj i vetëm”. “Nuk ka asnjë provë se ajo ka bërë ndonjë gjë tjetër përveçse kujdeset siç duhet për fëmijët”, tha ai. Autoritetet i arrestuan të dyshuarit pa kusht. Nëse shpallen fajtorë, përballen me burgim të përjetshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës