VIDEO | Tmerr në Brazil: Një adoleshent i armatosur me simbole naziste vrau disa persona në dy shkolla

Policia Brazil / Foto: EPA-EFE / Jarbas Vasconcelos

Në një të shtëna në dy shkolla në Brazil në një sulm nga një adoleshent 16-vjeçar, i cili mbante simbole naziste, humbën jetën gjithsej katër persona, tre në vendin e sulmit dhe një mësues vdiq në spital. thanë zyrtarët.

Autoritetet në qytetin e Aracruz, në shtetin Espirito Santo, thanë se disa nga 10 të plagosurit, përfshirë tre mësues dhe një student, ishin në gjendje të rëndë pas sulmit të së premtes, i cili tronditi një vend që ka parë një rritje të të shtënave në shkolla vitet e fundit. .

"Për fat të keq, tragjedia në Aracruz nuk ka përfunduar ende," tha të shtunën guvernatori Renato Casagrande.

“Me keqardhje të thellë konfirmojmë vdekjen e një viktime tjetër, profesorit Flavia Ambos Mercón”, shkroi në Twitter guvernatori, i cili shpalli tre ditë zie në Espirito Santo.

Sulmuesi është një ish-nxënës i shkollës publike, i cili fillimisht sulmoi duke qëlluar mbi një grup mësuesish, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur nëntë të tjerë. Më pas ai shkoi në një shkollë private aty pranë, ku vrau një dhe plagosi disa të tjerë.

Ai u arrestua dhe do të përballet me akuzat për tentativë vrasje dhe vrasje të rëndë në tentativë, tha policia e Espirito Santa.

“Vajza ime ishte gjithmonë plot lumturi dhe dashuri. Kam humbur vajzën për urrejtje”, tha për Globonews Tais Sagrilo, nëna e 12-vjeçares së vrarë.

Sulmi është sulmi i dymbëdhjetë në shkollë në Brazil që nga viti 2002, sipas Institutit Kërkimor Sou da Paz.

Video e ditës