VIDEO: Hungaria është sensacioni më i madh, mjeshtëria e Salait ndaj Gjermanisë

Adam Salai shënoi golin mjeshtëror për Hungarinë/Leipzig, Gjermani/23 shtator 2022/foto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Para fillimit të grupit "3" nga segmenti më i fortë A në Lidhja e Kombeve askush nuk e besonte këtë Hungaria mund të bëjë ndonjë surprizë, thuajse shumë e kanë “shkruar” në konkurrencë me Gjermaninë, Italinë dhe Anglinë.

Hungarezët shënuan fitoren e tretë në ndeshjen jashtë fushe Gjermania në Leipzig me rezultat 0:1. Ai ishte shënuesi i golit të vetëm Salai në minutën e 17-të, një gol në stilin e mjeshtrave të mëdhenj që ia vlen të shikohet.

Në ndeshjen e dytë të të njëjtit grup, Kombëtarja e Italia në stadiumin “San Siro” të Milanos festoi me 1:0 Anglia. Ai u solli gëzim kampionëve aktualë të Evropës Ndarja në 68 minuta.

Në tabelë, Hungaria është në vendin e parë me 10 pikë, përpara Italisë, e cila ka tetë, Gjermania është në vendin e tretë me gjashtë, dhe Anglia, e cila kalon në një renditje më të ulët (Liga “B”) ka dy pikë.

Në xhiron e fundit të gjashtë më 26 shtator, Anglia do të takohet me Gjermaninë në “Wembley”, dhe Hungaria do të luajë kundër italianëve në Budapest në “Puskas” Arena për vendin e parë në grup dhe pjesëmarrjen në turneun final Four.

Video e ditës