(VIDEO) Forcat ukrainase arritën të kapin një "breshkë" të paprekur rus tank

Forcat ukrainase kapën një ekzemplar të "tankut të breshkave" të çuditshëm rus.

Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë automjetin unik të modifikuar, i cili karakterizohet nga superstruktura e tij e madhe metalike që i ngjan një guacke breshkash.

Kjo strukturë është projektuar për t'i mbrojtur ata nga sulmet e dronëve dhe shrapnelit gjatë sulmeve të tyre.

Tanku fillimisht ishte imobilizuar në pjesën e përparme përpara se të kapej nga ushtarët ukrainas.

Predha, e cila të kujton shumë një predhë breshkash, siguron mbrojtje kundër dronëve më të lehtë të armatosur dhe predhave, ofron mbrojtje minimale kundër armëve më të rënda dhe granatave antitank.

Predha të tilla mund të depërtojnë lehtësisht në guaskën metalike dhe të shkaktojnë dëme serioze në automjet.

Pamjet e publikuara tregojnë ushtarët ukrainas duke u ngjitur në superstrukturën metalike dhe duke ndaluar dy ushtarë rusë të bllokuar brenda automjetit.

Tanku, i cili tani është një trofe, është transferuar në pozicionet e Ukrainës. Raportimet sugjerojnë se automjeti i blinduar dhe ekuipazhi i saj u kapën nga Brigada e 22-të Speciale e Mekanizuar e Forcave të Armatosura të Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës