(VIDEO) Forcat ukrainase sulmuan pozicionet ruse në Mykolaiv me një dron detar

Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës përdorën një dron detar për të shënjestruar pozicionet tokësore ruse në rajonin e Mykolaiv.

Mediat ruse raportuan se një dron detar lëshoi ​​predha në pozicionet ruse pranë Kinburn.

Pamjet e publikuara tregojnë një anije ukrainase pa pilot që gjuan raketa në pozicionet ruse.

Lëshuesi është montuar në majë të dronit detar. Droni lëshoi ​​të paktën 6 predha në të njëjtën kohë.

Ukrainasit ndoshta kanë instaluar një lëshues për municione të padrejtuara ajër-tokë në anije.

Me ndihmën e raketave të tilla të lëvizshme detare, forcat e mbrojtjes janë në gjendje të sulmojnë objektivat ruse pranë brigjeve të Krimesë.

Është e mundur që një nga objektivat të jenë avionët rusë në aeroportet e Krimesë si dhe magazinat me pajisje ushtarake.

Dronët e marinës ukrainase kanë pësuar zhvillim shumë të shpejtë gjatë vitit të kaluar.

Në fund të vitit 2023, u zbulua se dronët e marinës Sea Baby ishin të pajisur me lëshues raketash.

Në maj, Ukraina filloi të përdorë drone detare me raketa kundërajrore në operacionet luftarake. Dronët detarë ishin të pajisur me raketa R-73 ajër-ajër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës