(VIDEO) Tanku ukrainas i mbijetoi një goditjeje të drejtpërdrejtë nga një raketë ruse e drejtuar me lazer Krasnopol

Ushtria ukrainase tregoi pasojat e një goditjeje direkte nga një raketë ruse 152 mm e drejtuar me lazer në frëngjinë e tankut M-55S.

Ngjarja ndodhi gjatë Betejës së Kreminës në korrik 2023.

Propagandistët rusë publikuan një video që tregon pamjet e drejtpërdrejta të goditjes së mjetit luftarak, duke pretenduar se ajo ishte shkatërruar.

Sidoqoftë, tanku ukrainas i rezistoi goditjes dhe ishte në gjendje të largohej vetë nga pozicioni.

Ekuipazhi i tankut mbijetoi dhe arriti ta çonte tankun në siguri.

Pothuajse një vit më vonë, Andrei Tarasenko publikoi imazhe të detajuara të frëngjisë së tankut dhe ndarjes luftarake, së bashku me pasojat e një sulmi raketor rus.

Një predhë artilerie me eksploziv të lartë 152 mm goditi nyjen, duke shkaktuar një "vrimë" të madhe.

Si pasojë e goditjes janë dëmtuar disqet e drejtimit të topit dhe pikat e lidhjes së tyre, si dhe pajisjet optike.

Këto pajisje optike ka të ngjarë të mos zëvendësohen për shkak të mungesës së pjesëve rezervë, gjë që i atribuohet veçantisë së automjetit.

Duke pasur parasysh gjendjen relativisht të mirë të tankut, ai mund të shndërrohet në një mjet të blinduar për evakuim ose detyra të tjera.

Pasojat e tilla modeste të një goditjeje direkte të raketës janë për shkak të dizajnit të saj.

"M-55S" është një modernizim i tankut sovjetik "T-55", i cili u zhvillua në vitet 1940-50.

Sllovenia e zhvilloi mjetin luftarak në fund të viteve 1990 si pjesë e një projekti të përbashkët midis kompanisë sllovene STO RAVNE dhe Elbit të Izraelit.

Mbrojtja e blinduar e mjetit luftarak u përforcua me elementë izraelitë të "Blazer", u vendos mbrojtja dinamike në kullë dhe në pjesën ballore të bykës.

Në Ukrainë, ajo mori gjithashtu elementë të ngulitur të armaturës reaktive "Kontakt-1" dhe forca të blinduara të pllakës në pjesën e pasme të bykut.

Duke gjykuar nga kronika e angazhimit luftarak, ushtria ukrainase përpiqet të mos i sjellë këto automjete në kontakt të drejtpërdrejtë me armikun.

Kjo është për shkak të mbrojtjes së tyre të dobët, e cila edhe me forca të blinduara reaktive nuk është në gjendje të përballojë ndikimin e drejtpërdrejtë të municioneve moderne antitank.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës