VIDEO | Ukrainasit goditën postkomandën ruse me ndihmën e HIMARS-it

Sistemi i raketave HIMARS / EPA/FRANCIS R. MALASIG

Një burim nga Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) konfirmoi se forcat ukrainase goditën një postë komanduese të përkohshme ruse në rajonin Kherson. Ata pretendojnë se veprimi i ushtarëve ukrainas është kryer në bazë të një informacioni të marrë nga oficerët e inteligjencës, shkruhet "drejtësia ukrainase".

Në rrjetet sociale u shfaq një video që tregon momentin e goditjes së objektit, pas së cilës filloi të ngrihej një re e trashë pluhuri. Një burim nga SBU bën të ditur se raketa HIMARS ka “vizituar” takimin e përditshëm të oficerëve rusë të Regjimentit të 24-të të Motorizuar të Divizionit të 70-të të Motorizuar.

“Përplasja përfundoi herët: tetë policë u vranë dhe shtatë u plagosën”, shtuan ata.

Nga rruga, rajoni Kherson ndodhet në jug të Ukrainës, dhe Rusia njoftoi aneksimin e saj në shtator të vitit të kaluar. Megjithatë, ushtria ruse aktualisht kontrollon vetëm një pjesë të zonës së diskutueshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës