VIDEO: Ukraina njoftoi se goditi anijen ruse Komuna në Krime

Luftanija ruse Komuna goditi në Sevastopol/Foto: H

Ushtria ukrainase tha të dielën se kishte goditur dhe dëmtuar drejtpërdrejt një anije shpëtimi të marinës ruse në Sevastopol, në gadishullin e Krimesë, shtëpia e Flotës së Detit të Zi.

Sipas Dmytro Pletenchuk, një përfaqësues i Marinës së Ukrainës, anija Komuna u godit ndërsa ishte ankoruar në Gjirin e Sevastopolit dje në mëngjes dhe "është e qartë se tani (...) ajo nuk është në gjendje të kryejë misione."

Forcat e Armatosura të Ukrainës raportuan përmes Telegramit se është një nga anijet më të vjetra të Marinës Ruse, e nisur në vitin 1913 dhe ende në shërbim.

Sipas raportimeve, catamaran ishte i përfshirë në një mision për të tërhequr trupa dhe materiale të ndjeshme kur ushtria ukrainase fundosi Moskva, anijen e Flotës së Detit të Zi, në prill 2022.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbrojtur vazhdimisht sukseset e ushtrisë së tij në sulmet kundër flotës ruse të Detit të Zi, e cila është e vendosur në Krime, një gadishull i aneksuar nga Rusia në vitin 2014.

Nga ana e tij, guvernatori i Sevastopolit, Mikhail Razvazaev, tha dje se forcat e armatosura ruse zmbrapsën një sulm me raketa që synonte një anije të ankoruar, duke shtuar se mbeturinat shkaktuan një zjarr të vogël për të cilin ai siguroi se u shua menjëherë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës