VIDEO: Arrestohen 13 anëtarë të “kartelit ballkanik”, policia spanjolle hyn në bunkerin e tyre

Policia në Spanjë / Foto EPA-EFE / VICTOR LERENA

Agjentët e Policisë Kombëtare në Spanjë, në bashkëpunim me kolegët e tyre nga Serbia, kanë shkatërruar një organizatë kriminale me origjinë serbe në Barcelonë, e cila dyshohet se merrej me trafik ndërkombëtar droge.

Me atë rast, siç raportojnë mediat spanjolle, janë zbuluar pesë plantacione marijuanë në të cilat janë sekuestruar më shumë se 37.000 bimë.

Në gjashtë komuna provinciale janë arrestuar 13 persona dhe janë kryer gjashtë kontrolle në të cilat janë sekuestruar 25 kilogramë sytha marijuanë dhe 32.000 mijë euro para të gatshme, shkruan Blitz.

Plantacionet ndodheshin në zona të populluara, larg qendrave urbane dhe më të mëdhatë ishin vendosur në një bujtinë të braktisur, të cilën më parë e kishin kthyer në bunker.

Siç thuhet më tej, të dyshuarit përveç trafikut të drogës, furnizonin edhe shitësit në Barcelonë me bimë të ashtuquajtura “bebe”.

Hetimi filloi në janar të këtij viti si rezultat i një shkëmbimi informacioni mes policisë serbe dhe spanjolle për liderin e një grupi kriminal me origjinë serbe, i cili jetonte në Spanjë dhe ishte veçanërisht aktiv në tregtinë e drogës me të afërmit e tyre. kombësia.

“Pasi hetuesit gjetën dhe identifikuan të gjithë anëtarët e organizatës, ata zbuluan se ata ishin përgjegjës për menaxhimin e shfrytëzimit të disa plantacioneve të marijuanës në pjesë të ndryshme të provincës së Barcelonës. Organizata ishte e strukturuar në mënyrë piramidale, me një shpërndarje të qartë të funksioneve që të gjithë anëtarët e saj i njihnin dhe i kryenin në mënyrë të koordinuar dhe të varur, me diskrecion të plotë në komunikim për të garantuar sigurinë e tyre”, tha burimi për mediat spanjolle. Përveç sa më sipër, policia ka sekuestruar edhe tre celularë dhe një automjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË