VIDEO: Autoritetet turke pretendojnë se kanë sekuestruar një miliard dollarë falso në Stamboll

Foto: print screen

Kartëmonedha të falsifikuara të dollarëve amerikanë me një vlerë totale prej një miliard dollarësh janë sekuestruar gjatë një kontrolli në një magazinë në Stamboll, pretendon Xhandarmëria, e cila ka publikuar një video të plaçkës.

Pamjet e publikuara nga policia tregojnë agjentët që kontrollojnë një magazinë dhe hapin arka të mëdha druri plot me para të falsifikuara. Sipas autoriteteve, kartëmonedhat false ishin përgatitur për eksport jashtë vendit, konkretisht në Afrikë. Gjashtë falsifikues të dyshuar u arrestuan, duke përfshirë shtetas të Suedisë dhe Ganës.

Anëtarët e Xhandarmërisë i gjurmuan të dyshuarit në një magazinë në lagjen Kagitane të Stambollit, ku ndodheshin kartëmonedhat e rreme prej 100 dollarësh, thanë autoritetet.

Xhandarmëria tha se bëhej fjalë për rreth dhjetë milionë kartëmonedha 100 dollarë, që është sekuestrimi më i madh i parave të falsifikuara në historinë e vendit. Kjo shkaktoi reagime duke shprehur dyshime për besueshmërinë e sasisë dhe sasisë së parave të falsifikuara të sekuestruara. Një përdorues i Twitter thotë se kartëmonedha mesatare prej 100 dollarësh peshon rreth një gram, që do të thotë se dhjetë milionë kartëmonedha do të peshonin rreth 10.000 tonë. Prandaj, pesha prej një miliard dollarësh në kartëmonedha të tilla do të përafërt me kapacitetin e një anijeje mesatare konteinerësh të ngarkuar plotësisht, dhe pamjet nuk tregojnë askund afër asaj sasie të parave të sekuestruara, tha përdoruesi i Twitter, duke ilustruar argumentet me një foto të Anija kineze Cosco Guangzhou, e cila ka një kapacitet mbajtës prej afërsisht 10.000 tonë.

Foto: AlfvanBeem / Wikimedia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës