(VIDEO) Turqia ka testuar avionin e saj më të fuqishëm luftarak të gjeneratës së pestë

Forca Ajrore Turke bëri fluturimin e parë me avionët e saj më të fundit luftarak të gjeneratës së pestë të quajtur "KAAN", dhe promovimi i tij u njoftua nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan një vit më parë.

Një video e fluturimit të avionit të ri është publikuar edhe në rrjetin social “X”.

Turqia, anëtare e NATO-s, nisi projektin TF-X në vitin 2016 për të prodhuar një avion luftarak kombëtar. Në vitin 2017, kompania turke “TUSAS” nënshkroi një kontratë 125 milionë dollarësh me kompaninë britanike “BAE Systems” për zhvillimin e një gjenerate të re të avionëve luftarakë.

Turqia tani planifikon të fillojë prodhimin masiv të motorëve vendas të avionëve. Prodhimi pritet të fillojë në vitin 2028.

Vendi së fundmi hyri në një marrëveshje për të blerë 40 avionë luftarakë F-16 dhe 79 komplete për të modernizuar avionët luftarakë që zotëron.

Turqia është gjithashtu e interesuar të blejë 40 avionë Eurofighter Typhoon, të cilët prodhohen bashkërisht nga Gjermania, Britania e Madhe, Italia dhe Spanja.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës