Trajneri i Bayernit, Thomas Tuchel/foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Bajerni i Mynihut është një lider Bundesliga pas një fitoreje rutinë në një ndeshje që duhej të tregonte nëse Borussia Dortmund mund të përballojë gjigantin në garën për titull.

Në “Allianz Arena” nuk kishte asnjë dyshim, trajneri i ri i Bayernit Thomas Tuchel pati një debutim të suksesshëm dhe me një triumf 4:2 në arenën “Allianz” u rikthye në vendin e parë.

Edhe pas pjesës së parë u zgjidhën të gjitha dilemat, u shënua autogol për avantazhin e vendasve Kobel në 13 minuta, a Miller në një kohë të shkurtër, ai arriti të shënojë dy herë në tabelë për 3:0 pas vetëm 23 minutash lojë.

Koman në minutën e 51-të ai e rriti pozitivitetin në 4:0 dhe “milionerët” deri në fund të takimit vetëm sa arritën të zbusin humbjen përmes janar në minutën e 72-të nga një penallti dhe I vogël në 90 minuta.

Bayern kryeson tabelën me 55 pikë, dy më shumë se Borussia Dortmund, dhe Union Berlin është i treti me 51. Në ndeshjet e tjera: Freiburg - Hertha Berlin 1:1, Leipzig - Mainz 0:3, Schalke - Bayer Leverkusen 0:3, Union Berlin – Shtutgart 3:0, Wolfsburg – Augsburg 2:2.