VIDEO: Një skuter ka përfunduar në një makinë të parkuar në Shkup

Foto: Twitter

Surprizat nuk ndalen me skuterët e rinj, të cilët Shkupët i kanë në dispozicion me qira që prej disa ditësh.

Në rrjetet sociale shpërndahen video, në të cilat automjetet ose shkatërrohen ose përfundojnë në mbeturina.

Në një video të re të shpërndarë në Instagram, një skuter mund të shihet i lënë në majë të një makine të parkuar.

Skuterët janë një përfaqësim plastik se pse i përkasim Evropës vetëm gjeografikisht”, thuhet në postim.

Qytetarët e Shkupit para disa ditësh kanë pranuar 500 skuter elektrikë të parkuar në disa lokacione nëpër Shkup, por disa prej tyre tashmë janë dëmtuar nga qytetarët e paskrupullt.

Pak ditë më parë u shfaqën video që shfaqnin fëmijë të moshës 13-14 vjeç duke thyer skuterat elektrike.

Sjellja e papërshtatshme dhe shkatërrimi i skuterëve filloi në momentin e parë kur u vunë në dispozicion të qytetarëve të Shkupit, të konceptuar si mjet ekologjik dhe praktik i transportit urban.

Krahas shkatërrimit dhe vandalizmit, qytetarët këto ditë reaguan edhe për lënien e skuterëve të shpërndarë gjithandej – nga shtigjet e biçikletave dhe vendkalimet e këmbësorëve, te kantieret dhe oborret private.

FOTO: Tashmë kanë filluar të shkatërrojnë skuterët elektrikë në Shkup, njëri ka përfunduar në një kontejner

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës