VIDEO | Tragjedi në Itali: Një akullnajë u ça dhe goditi alpinistët, gjashtë të vdekur

Të paktën gjashtë alpinistë humbën jetën në një ortek në Alpet italiane/Foto: Screenshot

Të paktën gjashtë persona u vranë kur një pjesë e madhe e një akullnaje alpine u shkëput nga maja Marmolado në Dolomitet lindore, rrëshqiti nga mali dhe goditi më shumë se 10 alpinistë, raportuan sot mediat lokale, duke cituar Reuters.

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar pas një orteku të madh akulli që përfshiu alpinistët”, tha qeveria e provincës së Trentos.

Korpusi Kombëtar i Shpëtimit Alpin njoftoi në Twitter se të paktën pesë helikopterë dhe qen shpëtimi janë përfshirë në kërkimin e alpinistëve të plagosur, raporton agjencia AP, duke cituar televizionin RAI.

Dispeçerët e urgjencës në Italinë verilindore postuan në Twitter se rreth 15 alpinistë besohet të jenë në zonën e prekur.

Të plagosurit, përfshirë një person në gjendje kritike, u transferuan në disa spitale në rajonet Trentino-Alto Adige dhe Veneto, thanë shërbimet e shpëtimit.

Marmolada, e cila ngrihet në rreth 3.300 metra mbi nivelin e detit, është maja më e lartë në Dolomitet lindore dhe sipas Shërbimit të Shpëtimit Alpin, shkëputja e akullnajës ndodhi në një shteg të përdorur nga alpinistët për t'u ngjitur në majë të malit. raportoi AP.

- Nuk është përcaktuar se çfarë e shkaktoi ndarjen e copave të akullit, por dyshojmë se mund të ketë ndodhur për shkak të valës së fortë të të nxehtit që goditi Italinë në fund të qershorit - tha Walter Milan, zëdhënës i Shërbimit të Shpëtimit Alpin për. RAI, raporton agjencia amerikane.

Video e ditës