VIDEO: Një tornado dhe një stuhi e fortë rrafshuan një qytet në Misisipi, të paktën 23 persona humbën jetën

Foto: Twitter

Të paktën 23 persona humbën jetën dhe disa dhjetëra u plagosën nga tornado dhe stuhia e fortë që goditi një pjesë të shtetit federal amerikan të Mississippi mbrëmë, tha agjencia shtetërore e emergjencës dhe raportoi se tornado shkaktoi dëme materiale në një zonë më të madhe se 160. km.

Katër persona janë të zhdukur dhe ekipet e kërkim-shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar pasi një stuhi goditi zonën e Siever City në perëndim të Mississippi-t, tha Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave shtetërore.

“Fatkeqësisht, ne presim që këto shifra të ndryshojnë, njoftuan ata”, duke iu referuar numrit të viktimave.

CNN raporton se ekipet e kërkimit dhe shpëtimit ishin gjithashtu në Rolling Fork, qyteti më i goditur nga tornado.

- Nuk kam parë kurrë diçka të tillë më parë, tha Brandy Shooa për CNN. "Ky ishte një qytet i vogël i bukur dhe tani është zhdukur."

Ndjekësit e stuhisë dërguan të paktën 24 raporte për tornado në Shërbimin Kombëtar të Motit gjatë natës.

Fotot e postuara në rrjetet sociale treguan ndërtesa të shembura dhe makina të përmbysura anash, si dhe grupe njerëzish që përpiqeshin të dilnin nga rrënojat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës