Në ndeshjen e fundit të Seria A. luajtur të dielën Napoli e mundi në shtëpi Roma me 2:1. Lideri aktual në kampionatin më të fortë italian kaloi në epërsi në minutën e 17-të, me golin e golashënuesit më të mirë. Përveç, i 14-ti i tij i sezonit. Asistent ishte gjeorgjiani Kvaratshelia, i cili arriti një numër dyshifror asistimesh këtë sezon.

Roma arriti të barazojë në minutën e 75-të me golin e El Shaarawy, i cili hyri në lojë në fillim të pjesës së dytë. Ishte goli i tij i pestë në duelet me skuadrën e Napolit.

Në fazën e fundit të ndeshjes, “neapolitanët” morën një tjetër fitore mjaft të vlefshme në luftën për Scudetton këtë sezon.

Zielinski asistoi zëvendësimin Simeone, i cili shënoi golin e tretë në ligë në minutën e 86-të. Me këtë fitore, skuadra e Luciano Spallettit ruajti avantazhin prej 13 pikësh ndaj Interit të vendit të dytë, ndërsa tashmë ka edhe 15 pikë më shumë se Lazio në pozitën e tretë.

Anëtari i ekipit kombëtar maqedonas Elif Elmas performoi nga minuta e 69-të kur zëvendësoi Kvaratchelia. Një tjetër ndeshje u luajt, Lazio barazoi me Fiorentinën (1:1). Milani humbi bindshëm në Sassuolo, ndërsa Juventusi zhgënjeu tifozët e tyre me një humbje në Monza..