VIDEO: Protesta e tensionuar, shishet dhe gurët fluturonin, protestuesit duan të hyjnë në Qeveri

Foto: Alpha TV / print screen

Sonte po mbahet një meshë e re para Qeverisë protestë organizuar nga opozita, ku qytetarët shprehin pakënaqësinë e tyre me të ashtuquajturin “propozim francez” për fillimin e negociatave të Maqedonisë për anëtarësim në BE dhe kërkojnë dorëheqjen e qeverisë së Dimitar Kovaçevski.

Protesta nisi e tensionuar, me vezë, letra higjienike dhe shishe të hedhura në godinën e Qeverisë, pas së cilës u shemb rrethoja mbrojtëse dhe pati një shtytje me policinë.

Dëgjohen thirrjet “Dorëheqje” dhe “Bëhuni Maqedonas”. Disa prej protestuesve janë përplasur me policinë, e cila ka ngritur kordonin përpara qeverisë, pasi kanë thyer gardhin mbrojtës dhe kanë nisur të gjuajnë me gurë në drejtim të policisë. Një pjesë e mediave raportoi se në turmë janë parë edhe disa persona me fantazma.

Në fillim të protestës, himnin e Maqedonisë e interpretoi Lambe Alabakovski, këngëtari i dyshuar për djegien e klubit kulturor bullgar në Manastir.

"Nëse diagnoza ime është piromani, diagnoza juaj është tradhtare," u tha Alabakovsky autoriteteve sot, të cilët më pas simbolikisht i vënë zjarrin një gjetheje mbi të cilën ishte shkruar Marrëveshja e Prespës, Marrëveshja me Bullgarinë dhe propozimi francez.

Lideri i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, sot ka thirrur qytetarët në një tubim të madh pasi sipas informacioneve të opozitës, qeveria synon të pranojë nesër propozimin e presidencës franceze.

Video e ditës