VIDEO | Trishtimi deri në parajsë: Vajza ime shkoi në Turqi për të blerë një shezllon dasme dhe nuk u kthye

Eshtrat e 45 të vrarëve në aksidentin e autobusit në Bullgari u sollën sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit nga dy avionë transportues ushtarak të Ushtrisë Bullgare. Trupat e të vdekurve u pritën nga presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, kryeministri Zoran Zaev, si dhe përfaqësues të tjerë të lartë të institucioneve dhe organizatave të tjera fetare.

Në ceremoninë e pranimit të eshtrave të viktimave të aksidentit në Bullgari morën pjesë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikola, si dhe ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Pelesi.

Aty ishin edhe disa nga familjarët më të afërt të viktimave.

Idaver Osmanov, i cili në aksident humbi gruan dhe vajzën e tij, nuk e fsheh dhimbjen e shkaktuar nga kjo tragjedi e madhe. Edhe vajza e tij shkoi në Turqi me nënën e saj për të blerë një shezlong për dasmën që do të bëhej në prill. Ai thotë se sot do të varrosen trupat e më të dashurve të tij dhe se është vendimi i duhur që të anulohet procesioni me trupat e të vdekurve.

- Vajza ime po përgatitej për një dasmë, ishte planifikuar për ne në prill. Ai duhej të jetonte në Amerikë. Mëngjesin e datës 23 nëntor u ngrita herët për të shkuar në stacionin e autobusëve dhe për t'i takuar, më pas më telefonoi vajza ime për të më thënë se kishte një aksident. Po përpiqesha të kuptoja nëse autobusi me të cilin po udhëtonin gruaja dhe vajza ime ishte në flakë, isha në pasiguri, ishte shumë e vështirë për mua. Sapo kuptova se ai ishte autobusi, përsëri isha në dyshim, sepse nuk e dija nëse i imi ishte gjallë apo jo. Vetëm kur shkova në Bullgari mësova se nuk do t'i shihja më. Nuk ka ngushëllim për këtë dhimbje, kam edhe tre vajza dhe një djalë, por nuk ka ngushëllim për dhimbjen. Mund të them vetëm se i tillë ishte vullneti i Zotit – tha Osmanov për “Shtypi i Lirë”.

Ai thotë se sot do të varrosen trupat e më të dashurve të tij dhe se është vendimi i duhur që të anulohet procesioni me trupat e të vdekurve.

Qytetarët patën mundësinë të bëjnë nderimet e fundit edhe për të vrarët tragjikisht duke vendosur lule në sheshin “Skënderbej”.

 

Video e ditës