VIDEO: Taekwondosti Georgievski është gjysmëfinalist pas fitores ndaj egjiptianit Mohamed.

Dejan Georgievski fitoi një fitore të ngushtë ndaj Ahmad Mohamed/Foto: Komiteti Olimpik Maqedonas

Në një përballje tejet të pasigurt, taekwondosti më i mirë maqedonas siguroi gjysmëfinalen e këtij Lojërat Mesdhetare në Oran të Algjerisë.

Dejan Georgievski në kategorinë mbi 80 kg triumfoi në çerekfinale me rezultat të ngushtë 20:18 ndaj Ahmad Muhamed nga Egjipti.

Në gjysmëfinale (sot ora 18.45:XNUMX me orën e Maqedonisë) garuesi ynë do të garojë kundër Ayoub Bassel nga Maroku që eliminoi turkun Emre Kutalmis Atesli me 9:6.

Në gjysmëfinalen e dytë do të garojnë Ivan Sapina (Kroaci) dhe Roberto Botta (Itali).

Ai performoi më parë Sanja Popovska e cila në fazën e 57-të në kategorinë deri në 7 kg. humbi 5:XNUMX nga Ashrakat Darwish (Egjipt).

Sipas programit, të hënën (4 korrik) në kategorinë deri në 58 kg duhet të performojnë edhe dy taekwondos tanë, Marko Avramoski. dhe Anamaria Georgievska në kategorinë deri në 67 kg.

Video e ditës