VIDEO: Rrëshqitja e dheut në Itali varrosi ndërtesa dhe makina, 13 të zhdukur

Rrëshqitja e dheut në Itali/Foto: Twitter

Shërbimet e shpëtimit janë në kërkim të 13 personave të zhdukur në një rrëshqitje dheu në ishullin italian të Ischia, raportojnë agjencitë, ndërsa ministri i Brendshëm tha se nuk ka viktima të konfirmuara deri më tani, duke mohuar deklaratën e mëparshme të kolegut të tij për tetë të vdekur.

"Nuk ka asnjë vdekje të konfirmuar deri më tani, operacionet e shpëtimit janë të vështira për shkak të kushteve të rrezikshme," u tha gazetarëve Ministri i Brendshëm Mateo Piantedos.

Më herët, Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Infrastrukturës Matteo Salvini, gjithashtu lider i partisë kundër emigrantëve Lidhja, u tha gazetarëve në Milano se tetë persona ishin konfirmuar të vdekur nga rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat e dendur. Mediat italiane më herët raportuan se në total janë shpallur në kërkim 13 persona.

Autoritetet u bënë thirrje qytetarëve që të mos dalin nga shtëpitë e tyre.

Një rrëshqitje dheu e shkaktuar nga shiu i madh herët në mëngjesin e së shtunës varrosi disa ndërtesa dhe makina, njoftoi agjencia e lajmeve Ansa. Brigada italiane e zjarrfikësve njoftoi në Twitter se "një kërkim është duke u zhvilluar për personat e zhdukur" në qytetin Casamicola Terme në veri të ishullit.

Rrëshqitja e dheut tërhoqi zvarrë një makinë në det dhe dy pasagjerë u shpëtuan, shtuan zjarrfikësit. Casamichiola Terme, një vendpushim veror me vetëm 8.000 banorë në dimër, pësoi një tërmet në vitin 2017 që vrau dy persona. I njëjti qytet u rrafshua me tokë në një tërmet shumë të fortë në 1883.

Video e ditës