VIDEO: Një prift iu lut policisë që të lirojë protestuesit e ndaluar

Foto: @koloski / Twitter / printscreen

Mbrëmjen e sotme një prift i veshur me mantel ka dalë para policëve në protestën para Kuvendit, ku kanë ndodhur incidente dhe ka patur edhe të plagosur e të ndaluar.

Siç shihet edhe në videot e publikuara në rrjetet sociale, prifti i shoqëruar nga një duzinë persona i ka bërë thirrje policisë pa sukses që të lirojë disa të rinj protestues të ndaluar më herët.

Protesta ka nisur sot para Qeverisë, prej nga janë nisur protestuesit marshim drejt Kuvendit, duke kaluar pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme.

E tensionuar ishte para Kuvendit, ku një grup i vogël protestuesish rrëzuan gardhin mbrojtës dhe dolën në hyrje të godinës, ku nisën të hidhnin lloj-lloj objektesh, shishe, vezë, pishtarë, fishekzjarre dhe gurë – drejt specialistëve dhe gurëve. në godinën e Kuvendit, e cila kanë thyer xhamat nga përpara.

Sipas disa mediave, sonte janë ndaluar katër protestues, ndërsa disa policë janë lënduar.

Video e ditës