VIDEO: Përleshje mes shërbimeve ruse të sigurisë - arrestohet bashkëpunëtori i themeluesit të grupit më famëkeq që luftonte për Putinin

Printscreen / Twitter

Në rrjetet sociale po qarkullon një video nga Moska, e cila dyshohet se tregon arrestimin e Alexei Slobodenyuk, bashkëpunëtor i pronarit të Wagner Group, Yevgeny Prigozhin. Slobodenyuk është një punonjës i grupit mediatik Patriot, i cili drejton rrjetin e kanaleve Telegram dhe njihet për kritikat e shpeshta ndaj ministrit rus të Mbrojtjes Shoigu, zëdhënësit të Kremlinit Peskov dhe zyrtarëve të tjerë të lartë rusë.

Në përshkrimin e videos që qarkullon në internet thuhet: “Propagandisti i Prigozhin, Alexei Slobodenyuk, i cili sulmoi Shoigun në internet, u arrestua në Moskë nga anëtarët e shërbimit rus të sigurisë FSB, siç pritej. , tregon një luftë të ashpër të brendshme për pushtet dhe mosbesim të ndërsjellë."

Video e ditës